Lapostetők
A tető kihasználásnak lehetőségeiről írtunk már korábban, mostani cikkünkben egy újabb kiváló módját mutatjuk be a lapostetőknek. Kizárólag, úgynevezett hasznosított lapostető esetében beszélhetünk különböző létesítmények kialakításáról, ugyanis a nem hasznosított tetők nem alkalmasak emberi tartózkodásra, csupán a renoválás, ellenőrzés idejére. Azonban egy jól kialakított lapostető akár járműforgalomra is alkalmas lehet.
Ez a tetőváltozat nem újkeletű, az 1960-as években igen nagy népszerűségnek örvendett, azonban kivitelezési hibák miatt hamar feledésbe merült, egészen az utóbbi évekig. Nem véletlen, hiszen a tetőn kialakított teraszok, sportpályák kiválóan alkalmasak életterünk növelésére, valamint a pihenés, a nyugalom szigetévé válhatnak. A manapság egyre nagyobb problémát jelentő parkolás kérdését is megoldhatja egy arra alkalmas, terhelést tűrő lapostető. Ugyanakkor vannak, akik csupán a modern, letisztult építési stílust követvén választják.
Fontos azonban, hogy ezen kiváltságok mellett a tető legfontosabb feladata, hogy épületünket felülről is megfelelően lezárja a külső és belső hatásoktól, így az esőtől, fagytól, a párától és a különböző mechanikai hatásoktól.
A lapostetők eltérő rétegekből épülnek fel, legfontosabbak a teherhordó-, párafékező réteg, valamint a hő-és vízszigetelés. A tető kialakításától függően még további rétegek is következhetnek, úgy, mint gyökérvédő drénréteg, valamint maga a növényzet. Legfontosabb azonban, hogy a vízszigetelőréteg tökéletes legyen, ugyanis a lapostetők legnagyobb rizikója a vízfeltorlódás. A felgyülemlett víz szivárgáshoz vezethet, hosszabb távon a teljes tetőszerkezetet is megkárosíthatja, így mindenképp érdemes hozzáértő szakemberre bízni a munkát, amennyiben tetőnk kiépítése mellett döntenénk.
Vissza