header kep

Ajánlatkérés

A napelemek fajtái

A napelemek típusai között a legfőbb különbséget teljesítményük és gyártási költségük adja. Ennek alapján három nagyobb csoportba lehet őket osztani, mely a monokristályos, az amorf kristályos, illetve a polikristályos napelemek alkotta besorolás.


Az amorf kristályos napelemeket lehet a legalacsonyabb költségeken legyártani, ezért ezek a legközkedveltebbek. Ennek megfelelően azonban teljesítményük gyengébb (5-8% körüli), melyből kifolyólag nagy felületet kell lefedni velük a megfelelő mennyiségű energia kitermelése érdekében. Másik fő tulajdonságuk, hogy a közvetlen helyett a szórt fényt tudják hasznosítani leginkább. Élettartamuk hozzávetőlegesen 10 év.



A polikristályos napelemek egy köztes megoldást képviselnek, hiszen egy kicsivel gyengébb teljesítményűek (10-15%), mint a monokristályosak, emellett azonban 25 éves élettartamukkal megelőzik amorf kristályos társaikat.



Napjainkban a monokristályos napelemek rendelkeznek a legkiválóbb teljesítménnyel (15-18%). Ez a fajtájú napelem közvetlen napfényben a leghatékonyabb, a szórt fényt csak kisebb mértékben képes hasznosítani. Az amorf napelemeknél háromszor annyi ideig bírják, azaz 30 évig lehetnek hű társaink.



A napelemek fajtájától függetlenül mindre egységesen igaz, hogy hatékonyságukat a hőmérséklet kevésbé befolyásolja, sokkal nagyobb szerephez jut a napfény erőssége ebből a szempontból. Amennyiben például a napelem csak egy kis részét, de árnyék éri, az egész rendszer teljesítménye csökkenni fog. Ebből adódóan egy borongósabb, de melegebb napon gyengébben fognak működni, mint hideg, de alapvetően napsütéses időjárás esetén.



Vissza
Váltás teljes nézetre!